Mam już konto

Masz już konto? Wpisz swój e-mail i hasło.

Nie pamiętasz hasła?

Nie mam konta

Nie masz konta? Kliknij poniżej, aby założyć konto.
Utwórz konto


Masz problemy z logowaniem lub rejestracją?

Zadzwoń: 22 664 57 00

Nie zawsze rządził toner – rodzaje drukarek

W kontekście materiałów eksploatacyjnych drukarek bardzo często zastanawiamy się, czy bardziej przyda nam się model na tusz, czy na toner. Na rynku znajdziemy dzisiaj bardzo zaawansowane technologicznie modele, dzięki czemu dopasowanie ich do naszych potrzeb nie nastręcza żadnych trudności. Jakie są jednak podstawowe różnice czterech wykorzystywanych powszechnie rodzajów drukarek i jak je rozróżniać?

Dzisiaj tusz zdecydowanie schodzi na dalszy plan, chociaż ilość kupowanych modeli takich drukarek wciąż jest wysoka: głównie ze względu na koszty. Warto jednak przyjrzeć się też innym, nieraz i ciekawszym, rozwiązaniom. Zacznijmy więc przegląd!

Drukarki atramentowe i laserowe: najczęściej wybierane modele

Na sklepowych półkach, w domach i w biurach królują właśnie te dwa rodzaje drukarek. Modele atramentowe (na tusz) uważane są za najtańsze w zakupie i eksploatacji. Do wydruku niezbędny jest kartridż z tuszem: urządzenie może mieć z nim zintegrowaną głowicę. W innych wypadkach głowica jest zintegrowana bezpośrednio z samą drukarką. Ta popularna wersja ma jednak swoje wady: jeśli nie jest regularnie eksploatowana, tusz w niej może zaschnąć, narażając nas na straty, a czasem i na usterki.

W przypadku laserowych drukarek nie ma tego problemu: takie modele, jak wielofunkcyjne urządzenie HP 5SE22C, wykorzystuje LED'owe diody lub światło pochodzące z lasera. Drukarka laserowa jest zbudowana między innymi z bębna światłoczułego, naładowanego ujemnie lub dodatnio, na którym odwzorowywany jest obraz, uprzednio odbity od soczewek oraz specjalnego lustra. W tym wypadku nie martwi nas ewentualność zaschnięcia tuszu, ponieważ drukarka wykorzystuje proszek: toner. Jej ogromną zaletą jest też możliwość znacznie szybszego druku niż w przypadku atramentowych wersji drukarek.

Drukarki igłowe i termiczne

Jeszcze do niedawna to właśnie drukarki igłowe uważane były za zdecydowanie najtańsze w użytkowaniu. Drukarki te, nazywane również mozaikowymi, powszechnie wykorzystywane są dzisiaj do drukowania czarno-białych kopii, paragonów czy faktur. Zasada ich działania jest zbliżona do maszyny do pisania, a druk powstaje dzięki taśmie barwiącej. W sprzedaży najczęściej można spotkać wersje dziewięcioigłowe oraz dwudziestoczteroigłowe.

Bardzo specyficzne są też drukarki termiczne, których jakość druku jest znacznie mniejsza, podobnie jak trwałość. Z tego względu ich przeznaczeniem stało się: po zintegrowaniu ich z kasami fiskalnymi: drukowanie paragonów. Druk powstaje przez dotknięcie głowicą papieru termicznego.

Które drukarki można uznać za uniwersalne?

Mimo szerokiego wyboru różnych rodzajów drukarek bezbłędnie można wskazać urządzenia optymalne pod każdym względem. Urządzenia wielofunkcyjne, wyposażone w drukarki laserowe, jak wspomniane już HP 5SE22C, są tanie w zakupie, tanie w eksploatacji, bezawaryjne i w zasadzie bezobsługowe. Doskonała jakość wydruków oraz zdjęć, szybkość druku na poziomie 20 stron na minutę czy kompaktowe kształty to jedynie część zalet. Co więcej, drukarki laserowe sprawdzą się nie tylko w domowym zaciszu, ale i w profesjonalnych, obciążonych pracą biurach.